Written by Altınok Darıcı on 26 - Nov - 2014

RemoteDesktop Azure Ubuntu

Azure üzerinde bulunan bir Ubuntu VM’e Windows üzerinden remote dektop yapabilmek için http://www.putty.org/ adresinden Putty isimli uygulamayı indirmemiz gerekiyor.

Putty’de bulunan Host Name (or IP Address) yazan alana,  Azure üzerinde VM’in dashboardundaki PUBLIC VIRTUAL IP (VIP) ADDRESS’ini yazıyoruz. Yukarıda göründüğü gibi port: 22 ve SSH seçili olmalı, ve open butonuna basarak sessioni başlatıyoruz.

“login As: ” komutuna cevap olarak VM yaratırken oluşturduğumuz kullanıcı adını giriyioruz. Enter’a basıyoruz ve şifremizi giriyoruz.(Şifreniz ekranda yazmayacaktır. :)

Daha sonra sırayla aşağıdaki komutları yazıyoruz.

yukarıda yazılan satır, root kullanıcısı için password belirlememizi sağlıyor.

[username] olarak VM yaratılırken girdiğimiz username’i yazıyoruz ve artık kullanıcımız admin kullanıcı grubuna üye oluyor.

Yukarıda yazılan kodlar ile rdp uygulamalarımızı Azure’da bulunan VM’e yüklüyoruz.

Artık teorik olarak VM rdp için hazır, ancak Azure firewall üzerinde 3389 portuna izin vermemiz gerekiyor

endpoints

VM sayfasında yukardaki tablar arasında ENDPOINTS menusune giriyoruz ve aşağıdan Add butonuna tıklıyoruz.
Açılan sayfada ADD A STAND-ALONE ENDPOINT seçeneğini seçerek ilerliyoruz. İkinci sayfada Remote Desktop seçeneğini seçiyoruz ve 3389 otomatik olarak ayarlanıyor ve kaydetiyoruz. Ayarların geçerli olması bir kaç dakika sürecektir. Virtual Machines sayfasına dönüyoruz. VM’i seçip aşağıdaki bardan “Connect” butonuna basıyoruz ve indirilen dosyayı açıyoruz. Açılan pencerede kullanıcı adı ve şifre olarak VM oluşturulurken girdiğimiz kullanıcı adı ve şifreyi giriyoruz. Dikkat etmeniz gereken bir konu ise bağlandığınız VM’in keyboardu Türkçe olmayabilir bu da şifrenizi yanlış girmenize sebep olabilir. VM karşınızda.

comments powered by Disqus